Buick Cascada modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 147 kW / 200 HP |
| Fuel consumption city | 11.2 l/100km |
| Fuel cons. highway | 8.1 l/100km |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Cabrio |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Length | 4696 mm |
| Width | 1839 mm |
| Height | 1443 mm |
| Weight | 1805 kg |
| Trunk capacity | 280 l |
| Trunk capacity (max) | 380 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 200 HP / 5500 rpm |
| Torque | 280 Nm / 1800 rpm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 9.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 6 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Fuel cons. highway | 8.1 l/100km |
| Fuel consumption city | 11.2 l/100km |
| Fuel tank capacity | 54 l |
| Tyre dimensions | 245/40/R20 |