| Main information | |
|---|---|
| Max power | 187 kW / 254 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 5611 mm |
| Width | 2050 mm |
| Height | 1420 mm |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Power | 254 HP / 4400 rpm |
| Torque | 515 Nm / 2400 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 8.5 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 2 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Drums |
| Rear brakes | Drums |

