Buick Estate Wagon III modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 104 kW / 142 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 5601 mm |
| Width | 2014 mm |
| Height | 1506 mm |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 142 HP / 4000 rpm |
| Torque | 336 Nm / 1800 rpm |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 8.2 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Max. speed | 185 km/h |