| Main information | |
|---|---|
| Max power | 130 kW / 177 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 10.8 s. |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Length | 5085 mm |
| Width | 1847 mm |
| Height | 1326 mm |
| Weight | 1570 kg |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 177 HP / 3800 rpm |
| Torque | 373 Nm / 2000 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 8.2 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 191 km/h |
| 0-100 km/h | 10.8 s |



