| Main information | |
|---|---|
| Max power | 331 kW / 450 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 4 s. |
| Fuel consumption city | 11.1 l/100km |
| Fuel cons. highway | 6.7 l/100km |
| Fuel consumption combined | 8.3 l/100km |
| Fuel type | A98 |
| Gearbox type | Robot |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4671 mm |
| Width | 1877 mm |
| Height | 1424 mm |
| Ground clearance | 130 mm |
| Weight | 1560 kg |
| Max. weight | 2100 kg |
| Trunk capacity | 480 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A98 |
| Engine placement | In front |
| Power | 450 HP / 7000 rpm |
| Torque | 550 Nm / 1850 rpm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 6 |
| Compression ratio | 10.2 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Robot |
| Number of gears | 7 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 250 km/h |
| 0-100 km/h | 4 s |
| Fuel cons. highway | 6.7 l/100km |
| Fuel consumption city | 11.1 l/100km |
| Fuel consumption combined | 8.3 l/100km |
| Fuel tank capacity | 60 l |
| Tyre dimensions | 265/30/R20 285/30/R20 |













