SEAT 133 modifications:
SEAT models:
| Main information |
|---|
| Max power | 25 kW / 34 HP |
| Fuel type | A92 |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 4 |
| Length | 3451 mm |
| Width | 1400 mm |
| Height | 1327 mm |
| Ground clearance | 140 mm |
| Weight | 690 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A92 |
| Power | 34 HP / 4800 rpm |
| Torque | 54 Nm / 3200 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 8.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Tyre dimensions | 130/80/R12 |