Car specifications>BMW>3 series> V (E90/E91/E92/E93) Facelift (2008 - 2013)> Coupe >3.0 AT 218 HP AWD
| Main information | |
|---|---|
| Max power | 75 kW / 102 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 10 s. |
| Fuel consumption combined | 8.4 l/100km |
| Fuel type | A92 |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4440 mm |
| Width | 1694 mm |
| Height | 1336 mm |
| Ground clearance | 165 mm |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A92 |
| Power | 102 HP |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 182 km/h |
| 0-100 km/h | 10 s |
| Fuel consumption combined | 8.4 l/100km |


















