Buick Century modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 118 kW / 160 HP |
| Fuel consumption city | 11.8 l/100km |
| Fuel cons. highway | 8.1 l/100km |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4803 mm |
| Width | 1762 mm |
| Height | 1377 mm |
| Ground clearance | 160 mm |
| Weight | 1392 kg |
| Trunk capacity | 460 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 160 HP / 5200 rpm |
| Torque | 251 Nm / 4000 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 9.6 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Max. speed | 195 km/h |
| Fuel cons. highway | 8.1 l/100km |
| Fuel consumption city | 11.8 l/100km |
| Fuel tank capacity | 63 l |
| Tyre dimensions | 185/75/R14 |