Buick Century modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 81 kW / 110 HP |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4851 mm |
| Width | 1762 mm |
| Height | 1377 mm |
| Ground clearance | 160 mm |
| Weight | 1358 kg |
| Trunk capacity | 1179 l |
| Trunk capacity (max) | 2106 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 110 HP |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 9 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 63 l |
| Tyre dimensions | 185/75/R14 |