Buick Century modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 119 kW / 162 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4978 mm |
| Width | 1834 mm |
| Height | 1410 mm |
| Trunk capacity | 459 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Power | 162 HP / 3800 rpm |
| Torque | 353 Nm / 2200 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 68 l |