| Main information | |
|---|---|
| Max power | 228 kW / 310 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 7.3 s. |
| Fuel consumption combined | 11.8 l/100km |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5, 7 |
| Length | 5190 mm |
| Width | 2000 mm |
| Height | 1780 mm |
| Trunk capacity | 668 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Engine placement | In front |
| Power | 310 HP |
| Torque | 361 Nm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 6 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 9 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| Fuel consumption combined | 11.8 l/100km |










