Buick Excelle modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 84 kW / 114 HP |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4587 mm |
| Width | 1798 mm |
| Height | 1463 mm |
| Weight | 1225 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 114 HP / 6000 rpm |
| Torque | 143 Nm / 4400 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 10.2 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 6 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Tyre dimensions | 195/65/R15 |