| Main information | |
|---|---|
| Max power | 124 kW / 168 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 10.9 s. |
| Fuel consumption city | 12.5 l/100km |
| Fuel cons. highway | 8.6 l/100km |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4998 mm |
| Width | 1851 mm |
| Height | 1461 mm |
| Ground clearance | 165 mm |
| Weight | 1560 kg |
| Max. weight | 1900 kg |
| Trunk capacity | 510 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 168 HP / 5400 rpm |
| Torque | 225 Nm / 4400 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 10.9 s |
| Fuel cons. highway | 8.6 l/100km |
| Fuel consumption city | 12.5 l/100km |
| Fuel tank capacity | 72 l |
| Tyre dimensions | 225/55/R17 |






