Buick LeSabre modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 78 kW / 106 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 5761 mm |
| Width | 2029 mm |
| Height | 1372 mm |
| Weight | 1840 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Diesel |
| Engine placement | In front |
| Power | 106 HP / 3200 rpm |
| Torque | 271 Nm / 1600 rpm |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 22.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Tyre dimensions | 205/75/R15 |