| Main information | |
|---|---|
| Max power | 206 kW / 280 HP |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 5415 mm |
| Width | 1981 mm |
| Height | 1430 mm |
| Weight | 1873 kg |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 280 HP / 4400 rpm |
| Torque | 575 Nm / 2400 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 10.25 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 3 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Drums |
| Rear brakes | Drums |






