Buick LeSabre modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 206 kW / 280 HP |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Cabrio |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 5438 mm |
| Width | 1979 mm |
| Height | 1433 mm |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 280 HP / 4400 rpm |
| Torque | 575 Nm / 2400 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 10.25 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 3 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Drums |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 75 l |