| Main information | |
|---|---|
| Max power | 179 kW / 243 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 8.2 s. |
| Fuel consumption city | 15.7 l/100km |
| Fuel cons. highway | 9 l/100km |
| Fuel consumption combined | 9.5 l/100km |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4985 mm |
| Width | 1845 mm |
| Height | 1440 mm |
| Ground clearance | 150 mm |
| Weight | 1645 kg |
| Max. weight | 2085 kg |
| Trunk capacity | 475 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 243 HP / 5200 rpm |
| Torque | 380 Nm / 3600 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | Compressor |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 6 |
| Compression ratio | 8.5 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 236 km/h |
| 0-100 km/h | 8.2 s |
| Fuel cons. highway | 9 l/100km |
| Fuel consumption city | 15.7 l/100km |
| Fuel consumption combined | 9.5 l/100km |
| Fuel tank capacity | 66 l |
| Tyre dimensions | 225/60/R16 |







