| Main information | |
|---|---|
| Max power | 82 kW / 112 HP |
| Fuel consumption city | 11.2 l/100km |
| Fuel cons. highway | 7.8 l/100km |
| Fuel consumption combined | 9.8 l/100km |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4996 mm |
| Width | 1808 mm |
| Height | 1435 mm |
| Weight | 1545 kg |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 112 HP / 3800 rpm |
| Torque | 258 Nm / 1600 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 6 |
| Compression ratio | 8 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information | |
|---|---|
| Fuel cons. highway | 7.8 l/100km |
| Fuel consumption city | 11.2 l/100km |
| Fuel consumption combined | 9.8 l/100km |
| Fuel tank capacity | 68 l |
| Tyre dimensions | 195/75/R14 |



