| Main information | |
|---|---|
| Max power | 93 kW / 127 HP |
| Fuel consumption city | 12.4 l/100km |
| Fuel cons. highway | 8.1 l/100km |
| Fuel consumption combined | 10.7 l/100km |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Sedan |
| Number of doors | 4 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4978 mm |
| Width | 1806 mm |
| Height | 1407 mm |
| Weight | 1537 kg |
| Trunk capacity | 459 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 127 HP / 4000 rpm |
| Torque | 278 Nm / 2000 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 6 |
| Compression ratio | 8 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information | |
|---|---|
| Fuel cons. highway | 8.1 l/100km |
| Fuel consumption city | 12.4 l/100km |
| Fuel consumption combined | 10.7 l/100km |
| Fuel tank capacity | 68 l |
| Tyre dimensions | 185/75/R14 |



