Buick Regal modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 184 kW / 250 HP |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Liftback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4899 mm |
| Width | 1863 mm |
| Height | 1455 mm |
| Weight | 1551 kg |
| Trunk capacity | 892 l |
| Trunk capacity (max) | 1719 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 250 HP / 5400 rpm |
| Torque | 354 Nm / 2000 rpm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 9.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 9 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 62 l |
| Tyre dimensions | 245/45/R18 |