Buick Rendezvous modifications:
Buick models:
| Main information |
|---|
| Max power | 183 kW / 249 HP |
| Fuel type | A92 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5, 7 |
| Length | 4734 mm |
| Width | 1871 mm |
| Height | 1750 mm |
| Ground clearance | 177 mm |
| Weight | 1900 kg |
| Trunk capacity | 515 l |
| Trunk capacity (max) | 3084 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A92 |
| Power | 249 HP / 6000 rpm |
| Torque | 319 Nm / 3200 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 6 |
| Compression ratio | 10.2 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | All |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Tyre dimensions | 225/60/R17 |