| Main information | |
|---|---|
| Max power | 56 kW / 76 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4175 mm |
| Width | 1665 mm |
| Height | 1480 mm |
| Ground clearance | 140 mm |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Power | 76 HP / 4800 rpm |
| Torque | 132 Nm / 2800 rpm |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 22.2 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information | |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 50 l |






