| Main information | |
|---|---|
| Max power | 221 kW / 300 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 6.4 s. |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4747 mm |
| Width | 2071 mm |
| Height | 1664 mm |
| Ground clearance | 213 mm |
| Weight | 2083 kg |
| Max. weight | 2660 kg |
| Trunk capacity | 793 l |
| Trunk capacity (max) | 1842 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Engine placement | In front |
| Power | 300 HP / 4000 rpm |
| Torque | 650 Nm / 1500 rpm |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 6 |
| Compression ratio | 15.5 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | All |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 8 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 230 km/h |
| 0-100 km/h | 6.4 s |
| Fuel tank capacity | 82 l |
| Tyre dimensions | 235/65/R18 255/60/R18 255/55/R19 255/50/R20 265/40/R |
















