| Main information | |
|---|---|
| Max power | 423 kW / 575 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 3.7 s. |
| Fuel consumption combined | 11 l/100km |
| Fuel type | A98 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Roadster |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 2 |
| Length | 4470 mm |
| Width | 1923 mm |
| Height | 1307 mm |
| Ground clearance | 107 mm |
| Weight | 1838 kg |
| Max. weight | 2150 kg |
| Trunk capacity | 132 l |
| Trunk capacity (max) | 233 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A98 |
| Engine placement | In front |
| Power | 575 HP / 6500 rpm |
| Torque | 700 Nm / 3500 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | Compressor |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Compression ratio | 9.5 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | All |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 8 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 300 km/h |
| 0-100 km/h | 3.7 s |
| Fuel consumption combined | 11 l/100km |
| Fuel tank capacity | 63 l |








