Car specifications>Land Rover>Defender> I Facelift (2007 - 2016)> Pickup dviguba kabina >2.4 MT 122 HP AWD
| Main information | |
|---|---|
| Max power | 55 kW / 75 HP |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4345 mm |
| Width | 1690 mm |
| Height | 1410 mm |
| Ground clearance | 120 mm |
| Trunk capacity | 1100 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Power | 75 HP |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 4 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 60 l |







