| Main information | |
|---|---|
| Max power | 250 kW / 340 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Coupe |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4867 mm |
| Width | 1864 mm |
| Height | 1280 mm |
| Weight | 1670 kg |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Engine placement | In front |
| Power | 340 HP / 4800 rpm |
| Torque | 500 Nm / 2400 rpm |
| Fuel system | Carburetor |
| Turbo | No |
| Engine placement | V type |
| Number of cylinders | 8 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 201 km/h |






