| Main information | |
|---|---|
| Max power | 155 kW / 211 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 7.7 s. |
| Fuel consumption city | 9.9 l/100km |
| Fuel cons. highway | 6.6 l/100km |
| Fuel consumption combined | 8 l/100km |
| Fuel type | A98 |
| Gearbox type | Robot |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Minivan |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4493 mm |
| Width | 1788 mm |
| Height | 1622 mm |
| Ground clearance | 200 mm |
| Weight | 1606 kg |
| Max. weight | 2191 kg |
| Trunk capacity | 532 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A98 |
| Power | 211 HP / 5300 rpm |
| Torque | 280 Nm / 1700 rpm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 10.3 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Robot |
| Number of gears | 6 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 220 km/h |
| 0-100 km/h | 7.7 s |
| Fuel cons. highway | 6.6 l/100km |
| Fuel consumption city | 9.9 l/100km |
| Fuel consumption combined | 8 l/100km |
| Fuel tank capacity | 55 l |
| Tyre dimensions | 245/45/R17 |











