SEAT Altea modifications:
SEAT models:
| Main information |
|---|
| Max power | 103 kW / 140 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Minivan |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4493 mm |
| Width | 1788 mm |
| Height | 1622 mm |
| Ground clearance | 200 mm |
| Max. weight | 2124 kg |
| Trunk capacity | 532 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Diesel |
| Power | 140 HP / 4000 rpm |
| Torque | 320 Nm / 2500 rpm |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 18.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 6 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 55 l |
| Tyre dimensions | 225/50/R17 |