| Main information | |
|---|---|
| Max power | 55 kW / 75 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 14.5 s. |
| Fuel consumption city | 4.9 l/100km |
| Fuel cons. highway | 3.4 l/100km |
| Fuel consumption combined | 3.9 l/100km |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4236 mm |
| Width | 1693 mm |
| Height | 1445 mm |
| Weight | 1190 kg |
| Max. weight | 1680 kg |
| Trunk capacity | 430 l |
| Trunk capacity (max) | 1164 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Power | 75 HP / 4200 rpm |
| Torque | 180 Nm / 1500 rpm |
| Turbo | Compressor |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 3 |
| Compression ratio | 16.5 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Ventilated discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 168 km/h |
| 0-100 km/h | 14.5 s |
| Fuel cons. highway | 3.4 l/100km |
| Fuel consumption city | 4.9 l/100km |
| Fuel consumption combined | 3.9 l/100km |
| Fuel tank capacity | 45 l |
| Tyre dimensions | 175/70/R14 185/60/R15 215/45/R16 215/40/R17 |







