SEAT Leon Cupra modifications:
SEAT models:
| Main information |
|---|
| Max power | 228 kW / 310 HP |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4309 mm |
| Width | 1768 mm |
| Height | 1443 mm |
| Ground clearance | 130 mm |
| Weight | 1375 kg |
| Max. weight | 1945 kg |
| Trunk capacity | 341 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 310 HP / 6000 rpm |
| Torque | 425 Nm / 3000 rpm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 6 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 55 l |
| Tyre dimensions | 225/40/R18 |