SEAT Leon modifications:
SEAT models:
| Main information |
|---|
| Max power | 96 kW / 130 HP |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4368 mm |
| Width | 1800 mm |
| Height | 1456 mm |
| Trunk capacity | 380 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 130 HP / 5000 rpm |
| Torque | 200 Nm / 1400 rpm |
| Fuel system | Direct injection |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 12.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 6 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |