| Main information | |
|---|---|
| Max power | 29 kW / 40 HP |
| Acceleration (0-100 km/h) | 19.2 s. |
| Fuel consumption city | 7.9 l/100km |
| Fuel cons. highway | 5.1 l/100km |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 3475 mm |
| Width | 1500 mm |
| Height | 1445 mm |
| Weight | 720 kg |
| Max. weight | 1150 kg |
| Trunk capacity | 750 l |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Power | 40 HP / 5800 rpm |
| Torque | 60 Nm / 2800 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 8.8 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 135 km/h |
| 0-100 km/h | 19.2 s |
| Fuel cons. highway | 5.1 l/100km |
| Fuel consumption city | 7.9 l/100km |
| Fuel tank capacity | 32 l |



