| Main information | |
|---|---|
| Max power | 133 kW / 181 HP |
| Fuel consumption city | 9.6 l/100km |
| Fuel cons. highway | 6.4 l/100km |
| Fuel consumption combined | 7.6 l/100km |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5, 7 |
| Length | 4850 mm |
| Width | 1960 mm |
| Height | 1825 mm |
| Ground clearance | 203 mm |
| Weight | 1995 kg |
| Max. weight | 2750 kg |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Diesel |
| Engine placement | In front |
| Power | 181 HP / 4000 rpm |
| Torque | 400 Nm / 1400 rpm |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 15.5 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 6 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information | |
|---|---|
| Max. speed | 185 km/h |
| Fuel cons. highway | 6.4 l/100km |
| Fuel consumption city | 9.6 l/100km |
| Fuel consumption combined | 7.6 l/100km |
| Fuel tank capacity | 70 l |













