Suzuki Ertiga modifications:
Suzuki models:
| Main information |
|---|
| Max power | 76 kW / 104 HP |
| Fuel type | A92 |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Minivan |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 7 |
| Length | 4395 mm |
| Width | 1735 mm |
| Height | 1690 mm |
| Ground clearance | 180 mm |
| Weight | 1090 kg |
| Max. weight | 1695 kg |
| Trunk capacity | 550 l |
| Trunk capacity (max) | 803 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A92 |
| Power | 104 HP / 6000 rpm |
| Torque | 138 Nm / 4400 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 10.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Max. speed | 180 km/h |
| Fuel tank capacity | 45 l |
| Tyre dimensions | 185/65/R15 |