Suzuki Esteem modifications:
Suzuki models:
| Main information |
|---|
| Max power | 70 kW / 95 HP |
| Fuel consumption city | 8.4 l/100km |
| Fuel cons. highway | 6.2 l/100km |
| Fuel type | A92 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Estate (wagon) |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4375 mm |
| Width | 1695 mm |
| Height | 1395 mm |
| Ground clearance | 140 mm |
| Weight | 1070 kg |
| Max. weight | 1520 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A92 |
| Power | 95 HP / 6000 rpm |
| Torque | 135 Nm / 3000 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 9.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Fuel cons. highway | 6.2 l/100km |
| Fuel consumption city | 8.4 l/100km |
| Fuel tank capacity | 48 l |
| Tyre dimensions | 185/60/R14 |