Suzuki Every modifications:
Suzuki models:
| Main information |
|---|
| Max power | 36 kW / 49 HP |
| Fuel type | A92 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Minivan |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 4 |
| Length | 3395 mm |
| Width | 1475 mm |
| Height | 1800 mm |
| Ground clearance | 150 mm |
| Weight | 980 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A92 |
| Power | 49 HP / 5700 rpm |
| Torque | 62 Nm / 3500 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 3 |
| Compression ratio | 11 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | All |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Fuel tank capacity | 37 l |
| Tyre dimensions | 145/80/R12 |