Suzuki Liana modifications:
Suzuki models:
| Main information |
|---|
| Max power | 105 kW / 143 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Pickup |
| Number of doors | 2 |
| Number of seats | 4 |
| Length | 5080 mm |
| Width | 1788 mm |
| Height | 1762 mm |
| Ground clearance | 230 mm |
| Weight | 1845 kg |
| Max. weight | 2985 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Diesel |
| Engine placement | In front |
| Power | 143 HP / 3500 rpm |
| Torque | 330 Nm / 1800 rpm |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | Rear |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 5 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Max. speed | 170 km/h |
| Fuel tank capacity | 70 l |
| Tyre dimensions | 245/70/R16 |