Car specifications>Suzuki>SX4> II (S-Cross) Facelift (from 2016)> Hatchback 5 doors >1.6 AT 120 HP AWD
| Main information | |
|---|---|
| Max power | 66 kW / 90 HP |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork | |
|---|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 3 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 3995 mm |
| Width | 1680 mm |
| Height | 1320 mm |
| Ground clearance | 150 mm |
| Engine | |
|---|---|
| Engine type | Gasoline |
| Power | 90 HP |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Transmission | |
|---|---|
| Wheel drive | Front |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 3 |
| Brake system | |
|---|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Other information | |
|---|---|
| Fuel tank capacity | 45 l |


















