Suzuki SX4 modifications:
Suzuki models:
| Main information |
|---|
| Max power | 103 kW / 140 HP |
| Fuel consumption city | 9.8 l/100km |
| Fuel cons. highway | 7.8 l/100km |
| Fuel type | A95 |
| Gearbox type | Automatic |
| Bodywork |
|---|
| Body type | Hatchback |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4150 mm |
| Width | 1755 mm |
| Height | 1605 mm |
| Ground clearance | 175 mm |
| Weight | 1300 kg |
| Max. weight | 1650 kg |
| Trunk capacity | 270 l |
| Trunk capacity (max) | 625 l |
| Engine |
|---|
| Engine type | Gasoline |
| Fuel type | A95 |
| Power | 140 HP / 6500 rpm |
| Torque | 186 Nm / 4000 rpm |
| Fuel system | Multipoint injection |
| Turbo | No |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 9.7 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | All |
| Gearbox type | Automatic |
| Number of gears | 4 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Ventilated discs |
| Rear brakes | Discs |
| Other information |
|---|
| Max. speed | 184 km/h |
| Fuel cons. highway | 7.8 l/100km |
| Fuel consumption city | 9.8 l/100km |
| Fuel tank capacity | 45 l |
| Tyre dimensions | 205/60/R16 |