Suzuki Vitara modifications:
Suzuki models:
| Main information |
|---|
| Max power | 80 kW / 109 HP |
| Gearbox type | Manual |
| Bodywork |
|---|
| Body type | SUV |
| Number of doors | 5 |
| Number of seats | 5 |
| Length | 4030 mm |
| Width | 1635 mm |
| Height | 1700 mm |
| Ground clearance | 200 mm |
| Weight | 1350 kg |
| Max. weight | 1850 kg |
| Engine |
|---|
| Engine type | Diesel |
| Engine placement | In front |
| Power | 109 HP / 4000 rpm |
| Torque | 250 Nm / 1750 rpm |
| Turbo | Turbo |
| Engine placement | In front |
| Number of cylinders | 4 |
| Compression ratio | 20.5 |
| Transmission |
|---|
| Wheel drive | All |
| Gearbox type | Manual |
| Number of gears | 5 |
| Brake system |
|---|
| Front brakes | Discs |
| Rear brakes | Drums |
| Other information |
|---|
| Tyre dimensions | 215/65/R16 |